Domek jednorodzinny o konstrukcji stalowej 6x8 m z dwoma balkonami 1,5x6m i wiatą garażową 2,75x11m

Domek jednorodzinny o konstrukcji stalowej 6x8 m z dwoma balkonami 1,5x6m i wiatą garażową 2,75x11m
Rocznik:
Kubatura:

Dom jednorodzinny wolnostojący niepodpiwniczony zaprojektowano o konstrukcji szkieletowej stalowej z kształtowników giętych na zimno zamkniętych i otwartych. Elementy stalowe łączone są śrubami klasy 5.8 oraz 8.8 . Dom posadowiono na stopach fundamentowych (możliwa wersja bez stóp z pogrubioną płytą posadzki) .Ściany zewnętrzne wykonano, jako warstwowe. Układ dachu krokwiowo- jętkowy.

Ściany zewnętrzne zaprojektowano, jako warstwowe grubości 22cm. Lico ściany wykonano w postaci „muru pruskiego”. Przewidziano następujący układ warstw (od zewnątrz):- mur pruski – deski, - tynk na siatce , - płyty wełny mineralnej twardej (alternatywnie płyty styropianowe), - płyta OSB , - taśma akustyczna, - wełna mineralna(alternatywnie płyty styropianowe ), - profile stalowe (RK), - taśma akustyczna, - paroizolacja- folia PE, - płyta kartonowo- gipsowa GKF.

Ściany działowe na ruszcie stalowym przewidziano obudowane obustronnie płytami kartonowo- gipsowymi GKF gr.1,25cm. Przewidziano izolację akustyczną stosując warstwę min. 5cm wełny mineralne j. Konstrukcję stropu wykonano w postaci rusztu z dwugiętych na zimno równoramiennych ceowników stalowych. Konstrukcja stalową wypełniono żelbetowymi płytami prefabrykowanymi. Strop zmonolityzowano i zatarto do poziomu cementowym podkładem posadzkowym. Następnie na kleju należy wykonać posadzkę (terakota) lub panel podłogowy (parkiet). Wytłumieniem stropu od spodu jest warstwa wełny mineralnej, a wykończeniem płyta kartonowo- gipsowa GKF. Strop poddasza ma konstrukcję krokwiowo-jętkową z giętych na zimno ceowników stalowych C. Między nimi zastosowano izolację z wełny mineralnej. Ponadto należy zastosować paraizolację z folii PE. Wykończeniem od strony mieszkalnej są płyty kartonowo-gipsowe GKF.

Konstrukcję dachu przewidziano, jako ustrój krokwiowo-jętkowy. Krokwie stalowe wykonano z ceowników czterogiętych. Na murłaty zastosowano rury kwadratowe RK.Jętki stalowe wykonano z ceowników zimnogiętych C. W części użytkowej między krokwiami i jętkami przewidziano ocieplenie w postaci miękkiej wełny mineralnej. Dodatkowo od wewnątrz należy mocować do krokwi i jętek twardą wełnę mineralną. Po zamocowaniu parolizolacji z folii PE wykonać wykończenie w postaci płyt kartonowo- gipsowych. W części nieużytkowej ( kalenicowej i wiaty) konstrukcja stalowa jest nieocieplona. Wykończenie od wewnątrz stanowi podbitka (OSB, deski). Poszycie dachowe w postaci blachodachówki (Pruszyński) należy ułożyć na łatach drewnianych z drewna iglastego. Na połaci stosuje się również wiatroizolację. Alternatywnym rozwiązaniem pokrycia dachowego jest zastosowanie dachówki ceramicznej.

Montaż. Na placu budowy odbywa się montaż prefabrykowanych elementów w pełny stalowy szkielet nośny obiektu oraz zakotwienie konstrukcji do fundamentu. Po ustawieniu i skręceniu szkieletu należy przystąpić do wykonania stropu międzykondygnacyjnego. Po zainstalowaniu poszycia można przystąpić do prac wykończeniowych. Wszystkie elementy konstrukcji stalowej są na tyle lekkie, że cały montaż wykonuje się ręcznie, bez użycia sprzętu ciężkiego. Masa stali 5,4 tony.